sobota, 9 sierpnia 2008

Nowy Ford Ka

Ekscytujący i oryginalny nowy Ford Ka będzie królował na scenie podczas październikowego Salonu Samochodowego w Paryżu 2008.

Zupełnie nowy Ford Ka ustanawia nowe standardy stylu i przyjemnego prowadzenia pojazdu w segmencie niedrogich samochodów miejskich.

Dwanaście lat po wprowadzeniu na rynek cieszącego się wielkim uznaniem pierwotnego modelu Ka jego następca emanuje tą samą młodzieńczą werwą i zuchwałością. Nowy model zachował wszystkie te cechy, dzięki którym Ford Ka zyskał tak wielką popularność – jego kompaktowe rozmiary, wspaniały wygląd, dynamikę i radosną osobowość – ale prezentuje je w nowym, świeżym wydaniu.

Stylowe wnętrze i sylwetka

Projektanci firmy Ford nadali nowemu Ka modny, nowoczesny wygląd, wprowadzając elementy fordowskiej stylistyki kinetic design. Liczne nawiązania stylistyczne odwołują się do pierwotnego modelu Ka, ale dzięki charakterystycznej konstrukcji przodu pojazdu i dość masywnym proporcjom, nowy model ma również swój własny, niepowtarzalny charakter.

Wnętrze nowego Forda Ka również cechuje się ciekawą, dynamiczną stylistyką, łączącą śmiałe kontrasty i wyraziste kolory, odzwierciedlające bardziej odważne gusta typowych nabywców Forda Ka.

Odrodzenie ikony designu

Nowy model niewątpliwie powtórzy sukces pierwotnego Forda Ka, który jest powszechnie uważany za ikonę designu samochodowego. Zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w 1996 r. Ford Ka zebrał liczne pochwały za swoją ekscytującą stylistykę New Edge oraz najlepszą w tej klasie dynamikę jazdy.

W całej swojej 12-letniej historii Ford Ka był zawsze niezwykle popularny wśród nabywców niewielkich samochodów osobowych i zyskał sobie wyjątkową lojalność właścicieli. Liczba wyprodukowanych Fordów Ka przekroczyła łącznie 1,4 miliona pojazdów.

Dalsze informacje na temat nowego Forda Ka zostaną udostępnione przed Salonem Samochodowym w Paryżu, na początku października 2008 r.

Źródło: Ford, Informacja Mototarget

Nowy Volkswagen Golf


Volkswagen Golf wciąż jest najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie. Wyprodukowano już ponad 26 milionów egzemplarzy tych aut. Golf szóstej generacji został udoskonalony we wszystkich obszarach, co pozwala prognozować dalszy sukces.

„Oferując klientom dużo więcej niż kiedykolwiek wcześniej szósta generacja Golfa na nowo zdefiniuje jakość i poziom komfortu w klasie” - mówi prof. dr Martin Winterkorn Prezes Zarządu Volkswagen AG. W Europie sprzedaż rozpocznie się w październiku, następnie auto zadebiutuje w Afryce, Azji, Australii i Północnej Ameryce. Cena podstawowego modelu w Niemczech to 16.500 euro.


Moc innowacji

Czysty design i muskularna bryła nowego Golfa ukazują drogę jaką będzie podążał Volkswagen w przyszłości. Akustyczne właściwości i ogólny wysoki komfort Golfa VI na nowo definiują standardy w jego segmencie. Model ten jest najcichszym Golfem wszechczasów. Innowacyjne skrzynie biegów i silniki, które już teraz spełniają normę EU-5, obniżają zużycie paliwa nawet o 28 procent. Poprzez systemy wspomagające, takie jak aktywny tempomat (ACC), adaptacyjne zawieszenie (DCC) oraz asystent parkowania zostały wprowadzone do klasy Golfa najnowsze technologie opracowane przez koncern. Nowy system ESP, zoptymalizowana konstrukcja pozwalająca lepiej chronić pasażerów podczas wypadku, siedem poduszek powietrznych łącznie z chroniącą kolana, specjalne zagłówki zapobiegające urazom głowy, czujnik niezapiętych pasów dla pasażerów siedzących na tylnej kanapie oraz światła do jazdy dziennej – to elementy wyposażenia standardowego zapewniające maksymalny poziom bezpieczeństwa.



Design – precyzja w nowej formie

Wszystkie kluczowe elementy karoserii zostały ponownie zaprojektowane. „Główne elementy Golfa wykonaliśmy od samego początku” - wyjaśnia Walter de Silva - „Golf jest światową ikoną wśród samochodów. Stylistyka, graficzna forma nowego modelu pozostały całkowicie unikatowe. Jest bardziej ostry i trójwymiarowy niż jego poprzednik. Posiada wyraźniej zdefiniowane linie, krawędzie oraz dobrze dobrane proporcje powierzchni rozjaśnionych i zacienionych.”

Zespół kierowany przez Waltera de Silvę oraz Klausa Bischoffa wyszukał sedno DNA poprzednich generacji Golfa i wysłał je w przyszłość. Te stylistyczne cechy zawierają charakterystyczne wykończenie przodu jak w pierwszym Golfie oraz słupek C, który powstał w IV odsłonie. Golf VI posiada jednak bardziej sportową i elegancką linię niż wszystkie poprzednie generacje. Dach spoczywa – podobnie jak w Scirocco – na muskularnych ramionach. Wyraźna linia, którą Volkswagen nazywa „linią charakteru”, rozchodzi się od przednich reflektorów aż do tylnych świateł. Patrząc z profilu, nadaje ona Golfowi wizerunek pełniejszego, świetnie przylegającego do drogi.

Z przodu samochód cechuje poziomy grill, wpasowany pomiędzy reflektory, wykonany z tworzywa o czarnym połysku. Na czarnym tle zamontowane są także chromowane mocowania reflektorów przednich. Przez linie poziome zdominowany jest również tył samochodu. Bardzo szerokie tylne światła wyróżniają się spośród innych, szczególnie w nocy. Dzięki czystym, przejrzystym kształtom ujawniają podobieństwo do tylnych lamp Touarega.


Wnętrze – zwiększając różnice klasowe

Wyjątkowa jakość samochodu została również zaimplementowana do nowego designu wnętrza. Powierzchnie użytych materiałów można docenić zarówno wizualnie jak i poprzez dotyk. Wygląd i wzór elementów, takich jak na przykład szczotkowane aluminium czy nowe zegary, przeniesione zostały bezpośrednio z Passata CC. Dzięki temu kierowca ma wrażenie, że znajduje się w samochodzie z wyższego segmentu. Poprawiona została również ergonomia wnętrza. Wszystkie przyciski i pokrętła sterujące automatyczną klimatyzacją (Climatronic), zaprezentowaną po raz pierwszy w Passacie CC, są łatwiejsze w użyciu. Przyciski do ustawień szyb bocznych zostały przesunięte do przodu, dzięki czemu dostęp do nich jest łatwiejszy.

Działania Volkswagena skierowane są na dążenie do perfekcji w każdym detalu samochodu. Czujnik niezapiętych pasów bezpieczeństwa z tyłu działa niezależnie dla każdego pasażera. Innym przykładem jest skórzana tapicerka foteli, gdzie użyta została nowa, bardziej wytrzymała skóra. W bagażniku natomiast zamontowano cztery praktyczne haki gwarantujące, że po zakończonych zakupach, zawartość siatek na pewno nie będzie przesuwała się. Kolejnym przykładem są lusterka zewnętrzne, które dzięki zoptymalizowanej aerodynamice i nowemu kształtowi zdecydowanie mniej się brudzą. Natomiast przesunięcie sterownika lusterek do przodu, bliżej krawędzi drzwi, ułatwiło ich regulację.


Redukcja hałasu – najcichszy Golf wszechczasów

Nowy Golf charakteryzuje się fantastycznymi właściwościami akustycznymi. Specjalna powłoka przedniej szyby redukuje hałas podczas jazdy. Zastosowano także nowe uszczelnienie drzwi. Boczne lusterka nie tylko wyglądają ładniej, ale przede wszystkim poprawiły się ich własności aerodynamiczne, dzięki czemu znacząco zmniejszony został poziom hałasu wywołanego przez wiatr. Ponadto wykonano specjalne modyfikacje izolacji silnika, a także wyciszono schowek po stronie pasażera. Bardzo ciche opony i nowe łożyska w silniku również redukują szumy dochodzące z zewnątrz kabiny.


Silniki diesla – migracja do Common Rail

Po raz pierwszy w Golfie zamontowano bardzo ciche silniki diesla Common Rail. Dwa stabilizujące wałki kładą kres nieprzyjemnym wibracjom. Zastosowane zostaną silniki o mocach od 66 KW/90 KM do 125 KW/170 KM. Początkowo dostępne będą dwie jednostki 2.0 TDI. Jeden o mocy 81 KW/110 KM, drugi 103 KW/140 KM. Każdy z silników będzie posiadał filtr cząstek stałych (DPF).
Nowe jednostki TDI będą bardzo oszczędne, wersja 110 konna będzie zużywać 4.5 litra paliwa na 100 km co spowoduje redukcję spalania aż o 0,6 l. Wersja 140 konna będzie pobierać tylko 4.9 l/100km i w tym wypadku także spada zużycie paliwa o ok. 0,6 l/100 km.


Silniki benzynowe – bardziej ekonomiczne niż kiedykolwiek wcześniej

Podczas premiery Golfa dostępne będą cztery wersje silników benzynowych: 59 KW/80 KM, 75 KW/102 KM, 90 KW/122 KM i 118 KW/160 KM. Zaczynając od wersji 122 KM, silniki TSI będą pojedynczo bądź podwójnie doładowane. Trzeba zaznaczyć, że jednostki benzynowe są bardziej ekonomiczne niż w poprzednich generacjach Golfa. Wersja 80 konna zużywa tylko 6.4 litra paliwa na 100 kilometrów, to jest o 0.5 litra mniej niż w przypadku poprzednika. Pozostałe silniki TSI także są świetnym przykładem efektywności: jednostka 1.4 TSI o mocy 122 KM zużywa tylko 6.2 l/100 km. Nawet nowa 160 konna najwyższa wersja silnika 1.4 TSI spala tylko 6.3 litra paliwa na 100 km. Porównując z poprzednim 150 konnym FSI, silnik ten oszczędza aż 1.6 l paliwa na każde 100 km.


DSG zastępuje konwencjonalną automatyczną skrzynię biegów

Wszystkie wersje nowego Golfa będą mogły być wyposażone w dwusprzęgłową przekładnię DSG. W zależności od mocy silnika będzie można użyć sześcio lub siedmio-biegowej wersji. W nowym Golfie, bardzo wydajna DSG zastąpi klasyczne automatyczne skrzynie biegów. Jak efektywne jest połączenie silnika TSI z przekładnią DSG pokazuje średnie spalanie silnika 1.4 TSI (160KM) z siedmiobiegową DSG – wynosi ono 6.0 l/100 km. To zestawienie jest odpowiednikiem poprzedniego silnika 2.0 FSI 150 KM z sześciobiegową automatyczną skrzynią, gdzie średnie spalanie wynosiło 8.3 l. Oszczędność 2.3 litra to olbrzymi progres.



Źródło: Volkswagen, Informacja Mototarget

Nowe Porsche 911 Targa

Wprowadzając nowe 911 Targa firma Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Stuttgart, dokonała najszybszej zmiany generacji, jaka kiedykolwiek została przeprowadzona w rodzinie 911-tek.

Zastosowanie dwóch nowych silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem zaowocowało zwiększeniem mocy samochodów i jednocześnie wzrostem ekonomiczność. Przekładnia PDK zastąpiła dostępną jako opcja automatyczną skrzynię Tiptronic S, a elektronicznie regulowany Porsche Traction Management (PTM) montowany jest zamiast dotychczasowego napędu na wszystkie koła.

Najnowsza seria modeli w nowej generacji 911-tek jest dostępna w dwóch wariantach, jako 911 Targa 4 i 911 Targa 4S. Wersja podstawowa, napędzana silnikiem typu bokser o pojemności 3,6 litra i mocy nominalnej 345 KM (254 kW), osiąga prędkość maksymalną 284 kilometry na godzinę. Jednostka napędowa 911 Targa 4S czerpie swoją moc 385 KM (283 kW) z pojemności 3,8 litra i przyspiesza auto do 297 km/h.

Najatrakcyjniejszym optycznym elementem 911 Targa jest niezmiennie szklany dach o powierzchni 1,54 metra kwadratowego. Składa się on z dwóch segmentów, eleganckiego przedniego dachu rozsuwanego oraz praktycznej tylnej klapy. W czasie siedmiu sekund część dachu o powierzchni 0,45 m2 wsuwa się pod tylną pokrywę i odsłania niebo. Rozsuwany dach jest połączony seryjnie z nową roletą nie pozwalającą osobą postronnym zajrzeć do wnętrza samochodu. Roleta ta może być zasłaniana i odsłaniana niezależnie od położenia dachu. Szkło dachu i tylnej pokrywy zostało przyciemnione, aby chronić przed promieniowaniem UV oraz nadmiernym nagrzaniem wnętrza także przy pełnym, letnim słońcu.

Nowymi silnikami Carrera Porsche wprowadziło bezpośredni wtrysk benzyny do samochodów sportowych. Zalety: wyższa moc nawet o 8,5 procent, spalanie zredukowane o 11,2 procent, a emisja dwutlenku węgla – o 13,6 procent, zależnie od modelu i wyposażenia.

PDK z siedmioma biegami oferowana jest jako alternatywa dla sześciobiegowej przekładni manualnej. Nowa skrzynia PDK zastąpiła dotychczasową Tiptronic S. Cechami wyróżniającymi to rozwiązanie jest możliwość wyjątkowo szybkiej zmiany przełożenia oraz duża ekonomiczność. Porsche 911 Targa 4 z manualną przekładnią przyspiesza od zera do setki w 5,2 sekundy, mocniejszy model S potrzebuje na to tylko 4,9 sekundy. Opcjonalna przekładnia PDK zmienia przełożenia jeszcze szybciej i wyznacza nowe standardy w kwestii przyspieszenia: Targa 4 z silnikiem 3,6 litra i automatyczną skrzynią potrzebuje na sprint do 100 km/h tylko pięciu sekund, Targa 4S – zaledwie 4,7 sekundy.

Kolejna zmiana technologii wprowadzona została w układzie napędowym. W nowej 911 Targa elektronicznie sterowany Porsche Traction Management (PTM) zastąpił dotychczasowy napęd na wszystkie koła z lepkościowym sprzęgłem wielotarczowym. System ten łączy typową dla Porsche przyjemność jazdy, jaką gwarantuje umieszczony z tyłu silnik i większa ilość momentu przekazywanego na tylną oś, z jeszcze większą stabilnością, lepszą trakcją i szybszą reakcją na polecenia kierowcy. PTM, w zależności od sytuacji, przekazuje przez sprzęgło wielotarczowe optymalną część momentu napędowego dodatkowo na przednie koła. Podobnie, jak we wszystkich nowych modelach Carrera 4, seryjna mechaniczna blokada tylnej osi jeszcze bardziej poprawia dynamikę jazdy.

Od 25 października nowe Porsche Targa będą dostępne w salonach sprzedaży.


Źródło: Porsche, Informacja Mototarget

środa, 6 sierpnia 2008